Top Thriller Movie List by tim's movie valut

Top Thriller

# Movie Title Rating Overall Add
1. Jaws 4.0/4 3.2/4
2. Fargo (1996) 2.5/4 3.2/4
3. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
4. Das Boot 3.5/4 3.1/4
5. Rear Window 3.5/4 3.3/4
6. We Own the Night 3.5/4 2.6/4
7. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
8. Red Eye 4.0/4 2.6/4
9. Murder at 1600 4.0/4 2.3/4
10. Air Force One 3.0/4 2.7/4
11. The Crying Game 3.0/4 2.8/4
12. Vacancy 3.5/4 2.4/4
13. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
14. Disturbia 3.5/4 2.7/4
15. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
16. Basic Instinct 3.5/4 2.6/4
17. Copycat 3.0/4 2.6/4
18. Die Hard 2: Die Harder 4.0/4 2.7/4
19. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
20. Rendition 3.0/4 2.5/4
21. Enough (2002) 3.0/4 2.0/4
22. Entrapment 3.0/4 2.4/4
23. Escape from Alcatraz 3.5/4 3.0/4
24. The Firm (1993) 3.5/4 2.7/4
25. Gothika 3.0/4 2.4/4
26. Hannibal (2001) 3.0/4 2.5/4
27. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
28. Lucky Number Slevin 3.5/4 2.8/4
29. The Manchurian Candidate (1962) 2.5/4 3.1/4
30. Mercury Rising 3.5/4 2.3/4
31. The Mothman Prophecies 3.5/4 2.5/4
32. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
33. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
34. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
35. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name