Top Movie List by Mark

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
2. North by Northwest N/A 3.3/4
3. Psycho (1960) N/A 3.3/4
4. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb N/A 3.2/4
5. Double Indemnity N/A 3.3/4
6. Out of the Past (1947) N/A 3.1/4
7. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 4.0/4 3.2/4
8. The New World (2005) 4.0/4 2.7/4
9. Casablanca 4.0/4 3.3/4
10. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
11. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) N/A 3.1/4
12. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
13. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
14. Sunset Boulevard N/A 3.3/4
15. Memento 4.0/4 3.2/4
16. Revanche N/A 3.0/4
17. Seconds N/A 3.0/4
18. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
19. Chinatown 4.0/4 3.2/4
20. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
21. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
22. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
23. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 4.0/4 3.0/4
24. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) N/A 3.0/4
25. Atlantic City (1981) N/A 2.7/4
26. Sweet Smell of Success N/A 3.0/4
27. I Confess N/A 2.5/4
28. The 39 Steps (1935) N/A 3.1/4
29. Charade (1963) 4.0/4 3.1/4
30. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
31. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
32. Modern Times 4.0/4 3.3/4
33. Monsieur Hire N/A 3.0/4
34. Dressed to Kill (1980) 4.0/4 2.8/4
35. To Be or Not to Be (1942) 4.0/4 3.0/4
36. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
37. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
38. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name