Best films of 1998
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Truman Show | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Rushmore | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Celebration, The ( Festen ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Dancing at Lughnasa | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Pi | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Elizabeth | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Thin Red Line | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Happiness (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Ringu | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Shakespeare in Love | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | A Bug's Life | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Fear and Loathing in Las Vegas | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Mulan (1998) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Buffalo '66 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Apt Pupil | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Gods and Monsters | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Out of Sight | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Dark City (1998) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Quest for Camelot | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Velvet Goldmine | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Blade (1998) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | The Prince of Egypt | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Deep Impact | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Ronin | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Sliding Doors | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Hard Rain | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 32. | Rush Hour (1998) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Wild Things (1998) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 34. | Pecker | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | What Dreams May Come | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Antz | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | Bride of Chucky | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 38. | Mighty Joe Young (1998) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 39. | Armageddon | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Les misérables (1998) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 41. | Halloween H20: 20 Years Later | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 42. | The Faculty | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 43. | There's Something About Mary | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 44. | The Mask of Zorro | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 45. | The Parent Trap (1998) | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 46. | BASEketball | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Godzilla (1998) | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 48. | Lost in Space | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 49. | Deep Rising | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 50. | Small Soldiers | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 51. | The Avengers (1998) | 1.0/4 | 1.6/4 | |
| 52. | Jack Frost (1998) | 1.0/4 | 1.8/4 |



