Classics, That I Just Didn't 'GET'
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Breakfast at Tiffany's | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Casablanca | 1.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Goodfellas | 1.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Taxi Driver (1976) | 1.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Deer Hunter | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Scarface (1983) | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Some Like It Hot (1959) | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | 2001: A Space Odyssey | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Exorcist (1973) | 1.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | There Will Be Blood | 1.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Enter the Dragon | 1.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Fear and Loathing in Las Vegas | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Unforgiven (1992) | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | 12 Monkeys | 1.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Clerks | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Babel | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Artist | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Akira | 2.0/4 | 3.0/4 |



