My Favorite Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Blade Runner | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 |



