Top Drama Movie List by Nancy Pryor

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
2. All About Eve 4.0/4 3.3/4
3. All the President's Men 4.0/4 3.1/4
4. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
5. Babyfever 4.0/4 2.8/4
6. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
7. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
8. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
9. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
10. Eating 4.0/4 2.8/4
11. Fight Club 4.0/4 3.3/4
12. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
13. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
14. The Godfather 4.0/4 3.5/4
15. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
16. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
17. Gone with the Wind 3.5/4 3.2/4
18. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
19. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
20. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
21. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
22. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
23. The Manchurian Candidate (1962) 3.5/4 3.1/4
24. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
25. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
26. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
27. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
28. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
29. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
30. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
31. The Social Network 4.0/4 3.0/4
32. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
33. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
34. Venice/Venice 4.0/4 2.7/4
35. What Ever Happened to Baby Jane? 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name