Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fisher King | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | As Good as it Gets | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Shaun of the Dead | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Professional, The ( Léon ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Zombieland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Harry Brown | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Babies ( Bébé(s) ) | 4.0/4 | 2.7/4 |



