ABC's of Movies!
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Casablanca | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | District 9 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Juno | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Kiss Kiss, Bang Bang | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Metropolis (1927) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Queen (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 20. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Vertigo (1958) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Yes Man | N/A | 2.6/4 | |
| 26. | Zombieland | 3.0/4 | 3.0/4 |



