Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Goldfinger | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Magnificent Seven (1960) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | K-19: The Widowmaker | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Righteous Kill | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Executive Decision | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | The Bourne Supremacy | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Bucket List | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Bourne Identity (2002) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | King Kong (1933) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | From Russia with Love | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Back to the Future Part II | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Star Trek: First Contact | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Easy Rider | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Star Trek IV: The Voyage Home | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Runaway Train | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Flight of the Navigator | 4.0/4 | 2.7/4 |



