Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Far and Away | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 300 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Office Space | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Last Samurai | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Count of Monte Cristo (2002) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Patriot (2000) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Rounders (1998) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Gattaca | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | L.A. Confidential | N/A | 3.2/4 | |
| 21. | The Edge (1997) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | The Saint (1997) | 4.0/4 | 2.5/4 |



