Top Action Movie List by Hailes

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
2. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
3. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
4. X-Men 3.5/4 2.9/4
5. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
6. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
7. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
11. Die Hard N/A 3.3/4
12. Die Hard: With a Vengeance N/A 2.9/4
13. Live Free or Die Hard N/A 2.9/4
14. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
15. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
16. 300 4.0/4 2.9/4
17. The Matrix 4.0/4 3.2/4
18. Four Brothers 3.5/4 2.7/4
19. I, Robot 3.0/4 2.7/4
20. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
21. Fight Club 4.0/4 3.3/4
22. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.5/4 2.5/4
23. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
24. Sahara (2005) 3.0/4 2.3/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 07/23/07 at 11:49 AM CT

Top Action List comment

Interesting list - full of sequels. I think I am one of the few people in the world that has not seen 300. Have you see transformers? Is 300 better than that?

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name