Best to Worst Movies – 2014 by Manuel Josh Rivera

Best to Worst Movies – 2014

# Movie Title Rating Overall Add
1. Whiplash (2014) 4.0/4 3.4/4
2. The Grand Budapest Hotel 4.0/4 3.3/4
3. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
4. X-Men: Days of Future Past 4.0/4 3.2/4
5. Gone Girl 4.0/4 3.2/4
6. Nightcrawler 4.0/4 3.3/4
7. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 3.5/4 3.2/4
8. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
9. The Lego Movie 4.0/4 3.1/4
10. Captain America: The Winter Soldier 4.0/4 3.1/4
11. How to Train Your Dragon 2 (2014) 4.0/4 3.0/4
12. Boyhood 3.5/4 3.1/4
13. Interstellar 3.5/4 3.2/4
14. Big Hero 6 3.5/4 3.2/4
15. Godzilla (2014) 3.5/4 2.7/4
16. Neighbors (2014) 3.0/4 2.5/4
17. The Amazing Spider-Man 2 3.0/4 2.5/4
18. The Hobbit: The Battle of Five Armies 3.0/4 2.8/4
19. Penguins of Madagascar 3.0/4 2.6/4
20. Mr. Peabody & Sherman 3.0/4 2.6/4
21. Jauja 2.5/4 2.5/4
22. Transformers: Age of Extinction 2.0/4 2.3/4
23. God's Not Dead 1.5/4 1.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name