Best to Worst Movies – 2015
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: The Force Awakens | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Martian | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Inside Out (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Mad Max: Fury Road | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Kingsman: The Secret Service | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Creed | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Room (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Hateful Eight | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Mission: Impossible - Rogue Nation | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Revenant (2015) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Avengers: Age of Ultron | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Ant-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Spectre (2015) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Furious 7 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Jurassic World | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Home (2015) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Minions (2015) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Terminator: Genisys | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 20. | The Boy Next Door (2015) | 1.5/4 | 1.7/4 |



