Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Inception | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Raiders of the Lost Ark | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 |



