Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Bobby | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Good Night, and Good Luck | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Charlie Wilson's War | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Gangs of New York (2002) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Pleasantville | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Shopgirl | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | A League of Their Own | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Black Snake Moan | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | The Truman Show | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Adaptation | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Blow | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Munich | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Hollywoodland | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | The Passion of the Christ | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Crash (2005) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Blood Diamond | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Cast Away (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Wonder Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | The Lincoln Lawyer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Lincoln | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | American Hustle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Spotlight | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 31. | 42 | 4.0/4 | 3.0/4 |



