Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Gattaca | 4.0/4 | 2.9/4 |



