Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Bolt | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Christmas Carol: The Movie | N/A | 2.1/4 | |
| 4. | Cars | N/A | 2.8/4 | |
| 5. | Cars 2 | N/A | 2.4/4 | |
| 6. | Tangled (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Dr. Seuss' Horton Hears a Who! | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Polar Express | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Happy Feet | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Toy Story 2 | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Toy Story 3 | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Bee Movie | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Ant Bully | N/A | 2.2/4 | |
| 18. | Shrek | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | How to Train Your Dragon (2010) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Brave (2012) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Finding Nemo | N/A | 3.2/4 | |
| 23. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | The Incredibles | N/A | 3.1/4 | |
| 25. | Despicable Me | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Megamind | N/A | 2.9/4 | |
| 27. | Ice Age | N/A | 2.9/4 | |
| 28. | Ice Age: Continental Drift | N/A | 2.6/4 | |
| 29. | Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | N/A | 2.7/4 | |
| 30. | Madagascar | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Madagascar 3: Europe's Most Wanted | N/A | 2.8/4 | |
| 32. | Madagascar: Escape 2 Africa | N/A | 2.6/4 | |
| 33. | Kung Fu Panda | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Kung Fu Panda 2 | N/A | 2.9/4 | |
| 35. | Kung Fu Panda 3 | N/A | 3.0/4 | |
| 36. | Anastasia (1997) | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 37. | The Princess and the Frog | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 38. | Puss in Boots (2011) | N/A | 2.6/4 |



