Best movies 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Zombieland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | In the Loop | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Up in the Air (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Blind Side | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Terminator Salvation | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Sherlock Holmes (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Brothers (2009) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Up (2009) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | TiMER | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Fantastic Mr. Fox | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Adventureland | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Fast & Furious (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | The Informant! (2009) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Watchmen | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | 3 Idiots | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Ninja Assassin | 3.0/4 | 2.8/4 |



