2011 Ratings
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Artist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Extremely Loud and Incredibly Close | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | War Horse | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Moneyball | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Hugo | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Midnight in Paris (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Drive (2011) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Melancholia (2011) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Carnage (2011) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The Descendants (2011) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Ides of March | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Bridesmaids (2011) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | 50/50 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Contagion | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Horrible Bosses | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | My Week with Marilyn | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Crazy, Stupid, Love. | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | In Time | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Sitter | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 20. | Scream 4 | 2.0/4 | 2.6/4 |



