Action/Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Black Death | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Blitz (2011) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Jurassic Park | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | V for Vendetta | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Sin City | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Close Encounters of the Third Kind | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 2.5/4 | 2.8/4 |



