Almans top animated titles
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Toy Story | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Finding Nemo | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Lion King (1994) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Incredibles | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Monsters, Inc. | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Wall-E | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Beauty and the Beast (1991) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Nightmare Before Christmas | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Shrek | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Toy Story 2 | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Little Mermaid (1989) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Snow White and the Seven Dwarfs | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Kung Fu Panda | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Fantasia | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Coraline | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Pinocchio (1940) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Cars | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Bambi | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Dumbo (1941) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Alice in Wonderland (1951) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Jungle Book (1967) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Peter Pan (1953) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Shrek 2 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | A Bug's Life | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | The Iron Giant | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Batman: Gotham Knight | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Batman Beyond: Return of the Joker | 3.5/4 | 2.8/4 |



