Top Drama Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Black Sunday (1977) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Invictus | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Town (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Public Enemies | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Godfather: Part II | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 12. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Untouchables (1987) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Moneyball | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Miracle (2004) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Hoosiers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 23. | There Will Be Blood | N/A | 3.1/4 | |
| 24. | Apollo 13 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 3.0/4 | 2.9/4 |



