Movies with the best musical score
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | King Kong (1933) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Born on the Fourth of July | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Pee Wee's Big Adventure | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | A.I. Artificial Intelligence | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Aviator (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
Unknown - wrote on 06/04/12 at 04:12 AM CT
Movies with the best musical score comment
All great choices. Very memorable.
Rakkie - wrote on 02/24/10 at 03:29 AM CT
Movies with the best musical score comment
Braveheart, the mission, jfk, thin red line, last temptation of christ ...
The Scripted - wrote on 04/06/09 at 08:12 PM CT
Movies with the best musical score comment
See a movie called The Big Blue (Le Grand Bleu) and you will definately add that to this list. You could actually just buy the soundtrack and listen to it and I promise you that you will not only HAVE to see the movie but you will feel as though you had already seen it while you are watching it because the music is so spot on to the story. But don't take my word for it....... ~The Scripted~
Tino - wrote on 06/14/08 at 02:37 PM CT
Movies with the best musical score comment
i would definitely add jaws and indiana jones to this list







