Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Cape Fear (1991) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Primal Fear | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Shutter Island | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Basic Instinct | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Strangers (2008) | N/A | 2.2/4 | |
| 12. | No Country for Old Men | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Red Dragon (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Derailed (2005) | N/A | 2.4/4 | |
| 15. | Collateral | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Prestige (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Game (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Funny Games (2008) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Kalifornia | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Stir of Echoes | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Sleepers (1996) | N/A | 2.9/4 | |
| 22. | Dog Day Afternoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Flatliners (1990) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Sleeping with the Enemy | N/A | 2.4/4 | |
| 25. | Disturbia | 2.5/4 | 2.7/4 |



