Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The French Connection | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | King Kong (1933) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Professional, The ( Léon ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Ran | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | V for Vendetta | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Equilibrium | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Kill Bill: Volume 1 | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 2.5/4 | 3.4/4 |



