Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Departed | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Righteous Kill | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Sister Act | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | A Time to Kill (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Analyze This | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Ocean's Twelve | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Runaway Jury | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Training Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Ocean's Thirteen | N/A | 2.7/4 | |
| 18. | Bird on a Wire | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 19. | Don't Say a Word | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Cop Land | N/A | 2.7/4 | |
| 22. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | True Romance | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | L.A. Confidential | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 28. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 29. | Minority Report | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | The Breakfast Club | 3.0/4 | 3.2/4 |



