Best Picture winning movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Godfather: Part II | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Slumdog Millionaire | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Million Dollar Baby (2004) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Rain Man | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Titanic (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Artist | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Braveheart (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The King's Speech | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Annie Hall | 3.0/4 | 3.1/4 |



