Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Hellraiser (1987) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Rosemary's Baby | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Invasion of the Body Snatchers (1978) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Living Dead at Manchester Morgue, The aka Let Sleeping Corpses Lie ( Non si deve profanare il sonno dei morti ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Suspiria (1977) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Deep Red ( Profondo rosso ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Fog (1980) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Night of the Living Dead (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Day of the Dead (1985) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Zombi 2 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Descent (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Army of Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Evil Dead (1983) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Evil Dead 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Assault on Precinct 13 (1976) | 3.5/4 | 2.9/4 |



