Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lost in Translation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Frida (2002) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | 2046 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Thelma & Louise | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Hours (2002) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Wild at Heart | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Jackie Brown | N/A | 2.9/4 | |
| 20. | Mean Girls (2004) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Big Fish (2003) | 3.5/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
Alex - wrote on 10/22/07 at 10:49 AM CT
Top Movie List comment
Looks like you need to rate 'em :)
ventilatorblues - wrote on 10/22/07 at 10:41 AM CT
Top Movie List comment
It's always difficult to do favorite movies-lists, it feels like they have too many or too little movies. I find it hard to decide wether or not mention some movies, and end up thinking are some movies on the list only because they have emotional value and are they really good films.. Anyways, this is how it is by now.





