My faves of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | High Fidelity | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Boondock Saints | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Best in Show | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Virgin Suicides | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Requiem for a Dream | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Dancer in the Dark (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Patriot (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Unbreakable | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Cast Away (2000) | N/A | 3.0/4 | |
| 17. | Gone in 60 Seconds (2000) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Pitch Black | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Chicken Run | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Chocolat (2000) | 2.5/4 | 2.9/4 |



