Top Adventure Movie List by Ikkinbot

Top Adventure

# Movie Title Rating Overall Add
1. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
2. Cutthroat Island 4.0/4 2.2/4
3. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
4. Sinbad the Sailor 3.0/4 2.5/4
5. Jason and the Argonauts 3.0/4 2.9/4
6. The Quest (1996) 3.5/4 1.9/4
7. The Goonies 4.0/4 3.1/4
8. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
9. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
10. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
11. Tarzan (1999) 2.0/4 2.8/4
12. King Solomon's Mines (1985) 4.0/4 2.3/4
13. The Three Musketeers (1993) N/A 2.5/4
14. Robin Hood: Prince of Thieves 4.0/4 2.7/4
15. A Knight's Tale 4.0/4 2.6/4
16. Dragonheart 3.5/4 2.6/4
17. Journey to the Center of the Earth (1959) 3.0/4 2.6/4
18. The Mummy (1999) 4.0/4 2.7/4
19. Willow 4.0/4 2.9/4
20. Conan the Barbarian (1982) 4.0/4 2.7/4
21. Alice in Wonderland (2010) 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name