My Favourite Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Deer Hunter | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Plan 9 from Outer Space | 4.0/4 | 1.8/4 | |
| 6. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | King Arthur | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | The Basketball Diaries | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Lost Boys | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Red Dragon (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Hannibal Rising | N/A | 2.0/4 | |
| 13. | Hannibal (2001) | N/A | 2.5/4 | |
| 14. | National Lampoon's Animal House | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Harold & Kumar Go to White Castle | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay | N/A | 2.5/4 | |
| 19. | Charlie Bartlett | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | License to Drive | N/A | 2.4/4 | |
| 21. | Dream a Little Dream | N/A | 2.4/4 | |
| 22. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 |
Recent Comments
The Film Rebel - wrote on 06/30/10 at 11:47 PM CT
My Favourite Movies comment
Well, one thing I can tell you is this list has indeed changed a bit lol




