Best of the 2010’s (per Youtube)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Star Wars: The Force Awakens | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Creed | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Logan (2017) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Mad Max: Fury Road | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Looper | N/A | 2.9/4 | |
| 11. | True Grit (2010) | N/A | 3.1/4 | |
| 12. | Edge of Tomorrow | N/A | 3.1/4 | |
| 13. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | N/A | 3.0/4 | |
| 14. | 12 Years a Slave | N/A | 3.3/4 | |
| 15. | War for the Planet of the Apes | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | Scott Pilgrim vs. The World | 4.0/4 | 2.9/4 |



