Best to Worst Movies – Marvel Cinematic Universe
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Avengers: Infinity War | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Black Panther (2018) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Captain America: The Winter Soldier | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Iron Man (2008) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Guardians of the Galaxy Vol. 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Captain America: Civil War | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Avengers: Age of Ultron | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Captain America: The First Avenger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Spider-Man: Homecoming | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Thor: Ragnarok | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Doctor Strange (2016) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Ant-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Iron Man 3 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Ant-Man and the Wasp | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Iron Man 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The Incredible Hulk | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Thor: The Dark World | 2.5/4 | 2.8/4 |



