2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | High Fidelity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Boondock Saints | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Me, Myself & Irene | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Meet the Parents | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Cast Away (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Replacements | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Requiem for a Dream | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Pitch Black | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | What Women Want (2000) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Pay It Forward | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Whole Nine Yards | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Road Trip | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Finding Forrester | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Unbreakable | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Love & Basketball | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Frequency | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Scream 3 | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 23. | Scary Movie (2000) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Gone in 60 Seconds (2000) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | Traffic (2000) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 26. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Final Destination (2000) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | The Perfect Storm | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | What Lies Beneath | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | The Family Man | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Boiler Room | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Next Friday | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 33. | Bring It On | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 34. | Space Cowboys | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | The Gift (2000) | 1.5/4 | 2.6/4 |



