Top 25 Films of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | In the Loop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Fantastic Mr. Fox | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | A Serious Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Sita Sings the Blues | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Where the Wild Things Are | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Gomorrah ( Gomorra ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Adventureland | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Coraline | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | District 9 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Bright Star | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Cove | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | A Single Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Summer Hours ( heure d'été, L' ) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Goodbye Solo | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | The Secret of Kells | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The Damned United | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Whip It! | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 |



