Top Horror Movie List by tim's movie valut

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
2. Vacancy 3.5/4 2.4/4
3. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
4. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
5. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
6. Jaws 4.0/4 3.2/4
7. Alien 3.0/4 3.3/4
8. The Amityville Horror (2005) 3.0/4 2.5/4
9. Resident Evil (2002) 4.0/4 2.7/4
10. Deep Blue Sea (1999) 4.0/4 2.3/4
11. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
12. The Descent (2006) 3.0/4 2.9/4
13. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
14. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
15. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
16. Fright Night (1985) 3.0/4 2.8/4
17. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
18. Gremlins (1984) 4.0/4 2.9/4
19. The Haunting (1999) 3.5/4 2.1/4
20. House of 1,000 Corpses 3.0/4 2.5/4
21. House of Wax (2005) 3.0/4 1.9/4
22. I Know What You Did Last Summer (1997) 3.0/4 2.2/4
23. Jaws: The Revenge 3.0/4 1.4/4
24. Jaws 3-D 2.5/4 1.7/4
25. Jeepers Creepers (2001) 3.0/4 2.2/4
26. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
27. The Mothman Prophecies 3.5/4 2.5/4
28. Resident Evil: Apocalypse 3.0/4 2.5/4
29. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
30. Silent Hill 3.0/4 2.5/4
31. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
32. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 2.5/4 2.5/4
33. Thir13en Ghosts 2.0/4 2.3/4
34. Twilight Zone: The Movie 2.5/4 2.6/4
35. Underworld (2003) 4.0/4 2.8/4
36. Scream 2 3.5/4 2.5/4
37. Scream 3 3.5/4 2.2/4
38. Turistas 3.0/4 2.1/4

Recent Comments

The Bear
The Bear
Rising Star

The Bear - wrote on 09/07/07 at 04:53 PM CT

Top Horror List comment

^_____^, GR8 LIST!

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 09/04/07 at 09:16 PM CT

Top Horror List comment

Nice list but where is the Exorcist!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name