Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Once Upon a Time in America | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Touch of Evil | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 10. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | L.A. Confidential | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 |



