Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Attack the Block | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Captain America: The Winter Soldier | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Iron Man (2008) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | John Wick | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | X-Men: Days of Future Past | 4.0/4 | 3.2/4 |



