Marvel Movies Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | X-Men: Days of Future Past | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Captain America: The Winter Soldier | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | X2 - X-Men United | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Thor: The Dark World | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Hulk | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 12. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Blade (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Blade II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Spider-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Incredible Hulk | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | The Wolverine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Amazing Spider-Man | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Daredevil | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 20. | Iron Man 3 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Captain America: The First Avenger | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Iron Man 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Spider-Man 3 | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | X-Men Origins: Wolverine | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Ghost Rider (2007) | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 26. | Punisher: War Zone | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 27. | Blade: Trinity | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Fantastic Four (2005) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 29. | The Punisher (2004) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Elektra | 0.5/4 | 1.5/4 | |
| 31. | X-Men: The Last Stand | 1.5/4 | 2.6/4 |



