Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Devil's Advocate (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Fallen (1998) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Dracula (1992) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Exorcist (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Frankenstein (1931) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Sleepy Hollow | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Others (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | World War Z | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Underworld (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Poltergeist (1982) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Omen (1976) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | 28 Days Later | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | 28 Weeks Later | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | The Mist | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Resident Evil (2002) | 2.0/4 | 2.7/4 |



