Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pretty Woman | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Holiday Inn | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Place Beyond the Pines | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Red Rock West | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Sea of Love | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Sting (1973) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Ben-Hur (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | When Harry Met Sally... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Shawshank Redemption | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 15. | The Godfather: Part II | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | North by Northwest | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 |



