Top Movies of 2001 by Mitch

Top Movies of 2001

# Movie Title Rating Overall Add
1. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
2. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
3. Training Day 3.5/4 3.0/4
4. Zoolander 3.5/4 2.5/4
5. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
6. Memento 3.0/4 3.2/4
7. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
8. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
9. K-PAX 3.0/4 2.4/4
10. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
11. Saving Silverman 3.0/4 2.2/4
12. Hard Ball ( Hardball ) 3.0/4 2.4/4
13. The Last Castle 3.0/4 2.7/4
14. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
15. The Fast and the Furious (2001) 3.0/4 2.5/4
16. 61* 3.0/4 2.9/4
17. A Knight's Tale 3.0/4 2.6/4
18. Shrek 2.5/4 3.1/4
19. Behind Enemy Lines 2.5/4 2.5/4
20. Jeepers Creepers (2001) 2.5/4 2.2/4
21. Jurassic Park 3 2.5/4 2.3/4
22. Kiss of the Dragon 2.5/4 2.6/4
23. Planet of the Apes (2001) 2.5/4 2.2/4
24. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
25. Along Came a Spider 2.5/4 2.4/4
26. Summer Catch 2.5/4 2.3/4
27. Jay and Silent Bob Strike Back 2.5/4 2.5/4
28. How High 2.0/4 2.2/4
29. Thir13en Ghosts 2.0/4 2.3/4
30. American Pie 2 2.0/4 2.4/4
31. Ali 2.0/4 2.5/4
32. Swordfish 2.0/4 2.4/4
33. Evolution (2001) 1.5/4 2.2/4
34. Shallow Hal 1.5/4 2.2/4
35. Rat Race (2001) 1.5/4 2.3/4
36. Wet Hot American Summer 1.5/4 2.5/4
37. Riding in Cars with Boys 1.5/4 2.5/4
38. The Mummy Returns 1.5/4 2.5/4
39. The One (2001) 1.5/4 2.5/4
40. Atlantis: The Lost Empire 1.5/4 2.7/4
41. Hannibal (2001) 1.5/4 2.5/4
42. A.I. Artificial Intelligence 1.5/4 2.7/4
43. The Others (2001) 1.0/4 2.8/4
44. Pearl Harbor 1.0/4 2.3/4
45. Legally Blonde 1.0/4 2.4/4
46. Recess: School's Out 1.0/4 2.2/4
47. Jimmy Neutron: Boy Genius 1.0/4 2.4/4
48. Osmosis Jones 0.5/4 2.2/4
49. Lara Croft: Tomb Raider 0.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name