Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Metropolis (1927) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Solyaris ( Solaris ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Man Who Fell to Earth | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Prometheus (2012) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Invasion of the Body Snatchers (1956) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | THX 1138 | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Fahrenheit 451 (1966) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Altered States | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Videodrome | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | A.I. Artificial Intelligence | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Zardoz | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Dark Star (1974) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Forbidden Planet | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Fly (1986) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | A Scanner Darkly | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Dune (1984) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Barbarella | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 25. | They Live | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | The Time Machine (1960) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | The Box (2009) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 28. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 30. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Gattaca | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 32. | The Thing from Another World | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Cube | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Mission to Mars | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 35. | Invasion of the Body Snatchers (1978) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Fantastic Planet ( planète sauvage, La ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 37. | From Beyond | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 38. | The Fountain (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 39. | eXistenZ | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Splice | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 41. | The Fifth Element | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 42. | RoboCop (1987) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 43. | Total Recall (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Communion (1989) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 45. | The Abyss | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 47. | Escape from New York | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Screamers (1996) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Soylent Green | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 50. | Lifeforce | 3.0/4 | 2.4/4 |



