Most Overrated Films by Jase

Most Overrated Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gone with the Wind 1.5/4 3.2/4
2. Breakfast at Tiffany's 1.0/4 3.1/4
3. Atonement (2007) 1.5/4 2.9/4
4. Rebel Without a Cause 1.5/4 3.1/4
5. 300 1.0/4 2.9/4
6. The Hangover 3.0/4 3.0/4
7. Sideways 0.5/4 2.9/4
8. Singin' in the Rain 3.0/4 3.2/4
9. It's a Wonderful Life 1.0/4 3.3/4
10. National Lampoon's Animal House 2.0/4 3.0/4
11. West Side Story (1961) 2.0/4 3.0/4
12. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
13. Intolerance 1.5/4 2.9/4
14. Blazing Saddles 1.0/4 3.1/4
15. Fight Club 3.0/4 3.3/4
16. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
17. A Beautiful Mind 2.5/4 3.1/4
18. Black Hawk Down 0.5/4 3.0/4
19. Garden State 2.0/4 2.9/4
20. This is Spinal Tap 2.0/4 3.1/4
21. Groundhog Day 0.5/4 3.0/4
22. 8 1/2 2.0/4 3.2/4
23. Training Day 1.0/4 3.0/4
24. The King's Speech 3.0/4 3.2/4
25. Fellini-Satyricon 2.5/4 2.5/4

Recent Comments

Jase
Jase
Producer

Jase - wrote on 01/23/12 at 04:47 PM CT

Most Overrated Films comment

I hate some of these and like others, but feel that all of them are overrated.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name