Top Movie List by Olivia

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
2. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
3. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
4. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
5. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
6. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
7. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
8. Rear Window 3.0/4 3.3/4
9. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
10. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
11. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
12. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
13. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
14. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
15. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
16. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
17. Barry Lyndon 3.5/4 3.2/4
18. Lolita (1962) 3.5/4 3.0/4
19. Spartacus 3.0/4 3.1/4
20. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
21. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
22. Moulin Rouge (2001) 3.5/4 2.8/4
23. Sense and Sensibility (1995) 3.5/4 2.9/4
24. The Phantom of the Opera (1925) 3.5/4 3.0/4
25. The Brothers Bloom 3.5/4 2.6/4
26. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name