Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Scarface (1983) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Town (2010) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Natural Born Killers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | A Bronx Tale | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Donnie Brasco | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | American History X | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | L.A. Confidential | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Carlito's Way | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | The Italian Job (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Mean Streets | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Godfather: Part III | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | A History of Violence | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Escape from Alcatraz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Death Wish (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | The Outsiders (1983) | N/A | 2.9/4 | |
| 29. | Road to Perdition | 2.5/4 | 3.0/4 |



