Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Fight Club | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 0.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Ferris Bueller's Day Off | 0.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Vertigo (1958) | N/A | 3.2/4 | |
| 7. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Snatch | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Kick-Ass | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Taken (2009) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Bourne Supremacy | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Remember the Titans | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Army of Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 |



