Worst Overrated Movies by Dark Vengeance 9

Worst Overrated Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Black Swan (2010) 0.5/4 3.0/4
2. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 0.5/4 3.2/4
3. American Psycho 0.5/4 3.0/4
4. The Departed 0.5/4 3.3/4
5. There Will Be Blood 0.5/4 3.1/4
6. Singin' in the Rain 0.5/4 3.2/4
7. The Dirty Dozen 0.5/4 3.1/4
8. Army of Darkness 0.5/4 3.0/4
9. Clerks 1.0/4 3.0/4
10. Avatar 1.0/4 3.0/4
11. ET: The Extra-Terrestrial 1.0/4 3.1/4
12. Dances with Wolves 1.0/4 3.1/4
13. Inglourious Basterds (2009) 1.0/4 3.2/4
14. Tombstone 1.0/4 3.1/4
15. The Blues Brothers 1.0/4 3.1/4
16. National Lampoon's Animal House 1.0/4 3.0/4
17. The Maltese Falcon (1941) 1.0/4 3.2/4
18. The Sound of Music 1.0/4 3.1/4
19. Blade Runner 1.0/4 3.2/4
20. Scarface (1983) 1.0/4 3.2/4
21. Young Frankenstein 1.5/4 3.2/4
22. Big Fish (2003) 1.5/4 3.0/4
23. Oldboy ( Oldeuboi ) 1.5/4 3.2/4
24. Glory (1989) 1.5/4 3.1/4
25. Star Trek 1.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name