Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Quiet American (2002) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Glengarry Glen Ross | N/A | 3.0/4 | |
| 8. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Jackie Brown | N/A | 2.9/4 | |
| 10. | The Road (2009) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | The Searchers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Doubt | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Kick-Ass | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Master and Commander: The Far Side of the World | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 |



